გაკვეთილის გეგმები

     
 გაკვეთილის მთავარი თემა
ფრენბურთის წესები
სწავლების საფეხური
VI კლასი
მოსწავლის პროფილი
7 მოსწავლე, სპეციალური საჭიროების მქონე მოსწავლე არ გვყავს
გაკვეთილის მნივნელობა/აქტუალობა
ბავშვებს ხელს შეუწობს იაზროვნონ გუნდურად, განავითარებენ გონებრივ უნარებს, ესწესები ბავშვებს გამოადგებათ სამომავლოდ ფრენბურთის თამაშისას, ჯანსაღი  ცხოვრების წესია.
გაკვეთილის მიზნები

სპ.VI.2.

მოსწავლეს შეუძლია ფიზიკური აქტივობისას ყველა ძირითადი და აუცილებელი მოძრაობითი უნარ-ჩვევის წარმოჩენა (გადაადგილება, მანიპულირება, წონასწორობის შენარჩუნება) ბურთის მიწოდება, ბურთის აწევა ბადესთან, ცვლები ბურთის დაბრუნების შემდეგ, ბურთის ჩამოწოდება,
წინასწარი ცოდნა
მოწყობა,ბურთის მიწოდება, მისალმება,ბურთის ჩმოწოდება.
შეფასების საგანი და პროცედურები
მასწავლებლის  დაკვირვება მოსწავლეთა აქტივობაზე მათ მოტორულ უნარჩვევების განვითრებაზე, განმსაზღვრელი შეფასება
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
ფრენბურთის ბურთი, ფრენბურთის ბადე,სასტვენი.
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
A ფაზა(გამოწვევა) - 10 წუთი
ვაგვარებ კლასსის ორგანიზაციულ საკითხებს
ბავშვების მოწყობა
გამამხნევებელი ვარჯიში

B ფაზა(შინაარსის კონსტრუირება) - 20 წუთი
აქტივობა1.მინი ლექცია- მოსწავლეებს ვუხსნით  ფრენბურთში მოთამაშეთა რაოდენობას, ვაჩვენებთ ფრენბურთის ბურთს, ვუხსნით მოედნის სიგრძეს სიგანეს, სასტვენის დანიშნულებას, ვუხსნით თითოეულ მონაწილეს რა პოზიცია შეიძლება ეკავოს და რა ჰქვია ამ პოზიციებს.  1ბადესთან მდგომი, 2,თავდამსხმელი,3, ბურთის ჩამომწოდებელი,4,გამთამაშებელი, 5, მცველი,6,თავდამსხმელი.
აქტივობა 2.
ვიწყებთ პრაქტიკულ თამაშს -ბავშვებს განვალაგებთ სათამაშო მოედანზე და ვხსნით რომ ჩამოწოდებული ბურთის მოპოვების შემდეგ ვაკთებთ ცვლას ბადესთან მდგომი გადადის თავდამსხმელის პოზიციაზე თავდამსხმელი ჩამომწოდებლის ადგილას ჩამომწოდებელი გამთამაშებელი დაცვაში მიდის დაცვა თავდასხმაში თავდასხმა ბადესთან.
ბავშვებს ვუხსნით ჩამოწოდებული ბურთის მიღება შეიძლება შეკრული ხელებით და დაბლიდან აუცილებლად,
ბავშვებს ვაჩვენებთ ვიდეოს  ფრენბურთის წესებზე, ან ფრენბურთის თმაშს. ვანახებთ და ვუხსნით კონკრეტულ მომენტში რომელი წესი გამოადგებათ.
ბავშვებს მოვააწყობთ ვუსმევთ კითხვებს წესების შესახებ რაიყო გაუგებარი თუ რომელიმე ბავშვმა ვერ გაიგო ავუხსნით კონკრეტულ მომენტს გასაგებად. .
C ფაზა(საშინაო დავალებ)-მოსწავლეებს სახლში დავალებათ ვაძლევთ გაიაზრონ კლასში გაკეთებილი წესები რათა მომდევნო გაკვეთილზე გამეორებისას შეცდომა არ დაუშვან.









შეფასების რუბრიკა


კრიტერიუმები
ყოველთვის
იშვიათად
არასდროს
ბურთის მიწოდება
შეუძლია ბურთის მიწოდება,
იშვიათად უშვებს შეცდომებს ბურთის მიწოდების დროს
ვერ აწოდებს ბურთს,
ბურთის ჩამოწოდება(პადაჩის დართყმა)
ყოველთვის კარგად გამოსდის
იშვიათად აცელს მოედანს
მოედნის გარეთვ აგდებს ბურთს, ჭირდება დახმარება ბურთის დარტყმის მომენტში ხელი ბოლომდე გაშალოს რათა ბურთს სწორი მიმართულება მიცეს.
ბადესთან ბურთის აწევა
საუკეთესოდ შეუძლია ბურთისდ აგდება ბადესთან
იშვიათად გამოსდის ბურთის აწევა
ვერ აამუშავებს სწორად ბურთს რათა ბურთ სწორი ტრაექტორიით წავიდეს მაღლა.










































4 комментария: